בלוג

חדשנות בכלל, חדשנות דיגיטלית בפרט – צו השעה מבט 360° על תהליכי החדשנות

רקע

העולם משתנה במהירות ואנו עדים לקצב הולך וגדל של אירועים משמעותיים – מגפה גלובלית, התחממות ושינויים קיצוניים במזג האוויר, שיבושים בשרשרת האספקה הגלובלית, מלחמה באוקראינה, הופעת טכנולוגיות חדשניות המשבשות מודלים עסקיים ותיקים, הופעת מוצרים חכמים ועוד. אירועים אלה מעצבים את הסביבה העסקית והתחרותית, מאלצים ארגונים להתאים עצמם ולהשתנות במהירויות ובעוצמות שטרם נראו. מנהלים בכירים שואלים את עצמם כיצד על ארגונם להגיב כדי להתמודד עם הסופה הטכנולוגית ואילו צעדים עליהם לנקוט היום כדי להתאים ולהכין את הארגון לעתיד (Future Ready). מנעד הפעולות שעליהם לעשות הוא רחב וכולל, בין היתר, פיתוח תהליכי חדשנות ארגוניים, טרנספורמציה דיגיטלית, הפיכת הארגון לאג'ילי, התאמת צורת עשיית העסקים לציפיות החדשות של הלקוחות ועוד. נושא אחד עובר כחוט השני בין כל היוזמות הנ"ל – חדשנות.

האימרה You can't stop the waves, but you can learn how to surf מעולם לא הייתה נכונה יותר. כל ארגון חייב ללמוד לגלוש על גלי החדשנות, אחרת עלול למצוא את עצמו לא רלוונטי. ההיסטוריה העסקית מלאה בשמות של ארגונים גדולים,  ביניהם גם מובילי שוק (כמו Kodak, Nokia, Blockbuster ועוד), שטבעו בגלי החדשנות. הם לא השכילו לקרא את המפה, היו איטיים מדי בזיהוי המגמות ובקבלת ההחלטות הנכונות.

מטרת המאמר היא להרחיב את הדיון בנושא החדשנות וחשיבותה האסטרטגית לארגונים בעידן החדש. במאמר נסקור בקצרה את סוגי החדשנות המרכזיים במבט מקיף של 3600 ונתייחס לשפע המושגים, השיטות והכלים הנלווים לחדשנות, שחלקם הפכו לבאזזוורדס מרובי פרשנויות.  ארגון השואף להישאר תחרותי, צריך לבחור באופן אסטרטגי את סוג החדשנות המתאים לו וליישם אותו באופן מושכל.

חדשנות – צו השעה
ארגונים פועלים בצורה נמרצת כדי להכין עצמם לסביבה עתירת דיגיטל, נתונים ורשתות שיתופיות (אקוסיסטם). המאפיין הבולט של הארגונים המצליחים בעידן הנוכחי הוא חדשנות. החדשנות יצאה מזמן ממחלקות ה- R&D והפכה לנושא הנוגע לכל עובד בארגון. בחזון של רוב הארגונים מופיע הרצון שלהם להפוך לארגון חדשני. כיום זהו צו השעה שהפך ל Must Have ולא Nice to Have.

טכנולוגיות דיגיטליות מהוות תשתית נרחבת לחדשנות במגוון גדול של נושאים וענפים כלכליים – תעשיה עם מפעלים עתירי רובוטיקה ומבוססי Industry 4.0, בנקים דיגיטליים הפועלים ללא סניפים, אוניברסיטאות, מוסדות השכלה המציעים חוויות למידה מרחוק ומרחבים וירטואליים, שירותי בריאות וירטואליים, חנויות ומרכולים המאפשרים מסחר אלקטרוני ומשלוח עד הבית, המטאוורס המאפשר לפרסם ולעשות עסקים במרחב הווירטואלי, ועוד. בכל הקשור לחדשנות בכלל, וחדשנות דיגיטלית בפרט, לא מוגזם לומר שהשמיים (ובקרוב החלל) הם הגבול.

תחשבו לרגע על הסביבה העסקית המודרנית בה פועלים טיטניים דיגיטליים כמו Amazon, Apple, Meta, Google, Alibaba,WeChat  ומתחרים גלובליים וביניהם Domino’s Pizza, McDonald’s, Schneider Electric, Uber, Airbnb, Tesla, Siemens, Philips, Cemex, John Deere, Caterpillar ורבים נוספים. סביבה עסקית זו, המתפתחת בקצב אקספוננציאלי, מייצרת סערה בלתי ניתנת לעצירה של שיבוש מודלים עסקיים קיימים. המענה לאתגר שהם מציבים הוא בעיקר באמצעות החדשנות.

מבט 3600 על תהליכי החדשנות

אנו מבחינים בין שני ממדים המרכיבים תהליכי חדשנות בארגונים, הממד האסטרטגי ומתודולוגי והממד היישומי.

הממד האסטרטגי – מגוון אסטרטגיות ומתודולוגיות באמצעותן ארגונים יכולים לפתח ולהניע חדשנות.

 1. חדשנות משבשת
 2. חדשנות משפרת
 3. חדשנות פתוחה
 4. חדשנות תפעולית
 5. חדשנות במודל העסקי

הממד היישומי – מבחר יישומים וכלים מרכזיים בהם הארגון יכול לממש בפועל את החדשנות. זוהי רשימה חלקית בלבד של יישומים אפשריים למימוש החדשנות.

 1. חדשנות בחוויית לקוח
 2. חדשנות באמצעות מוצרים ושירותי חכמים
 3. חדשנות באמצעות נתונים
 4. חדשנות ע"י בניית רשת דיגיטלית של שותפים עסקיים (אקוסיסטם)

שני ממדי החדשנות מתוארים במודל Innovation Strategy המופיע בתרשים המצורף, כאשר בצבע הכתום מופיעות מגוון האסטרטגיות לחדשנות ובצבע הכחול מופיעים יישומים וכלים, באמצעותם ארגון יכול ליישם את אסטרטגיית החדשנות בה הוא בחר.  נסקור בקצרה כל אחת מהאסטרטגיות והכלים ליישומן.

הממד האסטרטגי

חדשנות משבשת – Disruptive Innovation

אלו תהליכים הממוקדים בפיתוח מוצרים, שרותים או מודלים עסקיים חדשים שהם מחוץ לליבת העסקים של הארגון. המוצר המשבש לעיתים ירוד בביצועיו לעומת מוצרים מתחרים. הוא משתרך תחילה בתחתית השוק או בשוק חדש, בזכות היותו פשוט ליישום, נגיש וזול יותר ממוצרים שממלאים תפקיד דומה. פלחי שוק אלה בדרך כלל אינם רווחיים עבור החברות הוותיקות ולכן הן מתעלמות, לעיתים אף מזלזלות במוצר ״הנחות״. במשך הזמן, המוצר החדשני משתפר ומרחיב בעקביות את אחיזתו בשוק, עד שבסופו של דבר הוא דוחק מתחרים ותיקים ומבוססים. לפיתוחים מסוג זה יש פוטנציאל לשבש את השוק בתחומם וגם מעבר לו. כך לדוגמה, חיסלה נטפליקס את ענקית סרטי הוידאו בלוקבאסטר באמצעות מודל הסטרימינג שלה.

דוגמה נוספת היא ChatGPT, הבינה היוצרת בפיתוחה של חברת OpenAI. בזכות הקלות, המהירות והנגישות לתפוצה רחבה של עסקים ואנשים פרטיים, מאיימת טכנולוגיה זו על המודל העסקי של ענקיות ההייטק. החל בגוגל, שהליבה העסקית שלה היא מנוע חיפוש ופרסום, דרך רשתות חברתיות כטוויטר, אינסטגרם וטיקטוק (המשבשת כשלעצמה), אלו מאויימות בהצפת תוכן אוטומטי, עד למגוון רחב של תעשיות כאקדמיה, חינוך, בידור או שירותי בריאות וביטחון.

חדשנות משבשת היא במהותה תהליך חקר כאוטי (Exploration) המלווה ברמה גבוהה של חוסר ודאות וסיכון. הארגון מתנסה בתהליך חדש המצריך ידע ויכולות שאינם מצויים בארגון, נדרש לבחון את דרכו לשוק עם מוצר או מודל עסקי חדש, שיצור ערך עבור קהל לקוחות לא מוכר. להובלת תהליך כזה נדרשים מנהלים בעלי אופי יזמי, מעוף ותעוזה, המוכנים לקחת סיכונים, להיכשל וללמוד במהירות.

חדשנות משפרת – Sustaining Innovation
אלו תהליכי פיתוח המתמקדים בשיפור המוצרים והשרותים הקיימים ובמיצוי (Exploitation) המודל העסקי הנוכחי של הארגון. חדשנות משפרת מיועדת לענות על צרכי קהל הלקוחות המסורתי של העסק. זהו תהליך לינארי, המאופיין ברמה גבוהה יחסית של חיזוי, תכנון, וודאות ושליטה. הארגון פועל ב״מגרש הביתי״, בקרב לקוחות מוכרים, בערוצי קשר קיימים ובתהליכים עסקיים שהם במסגרת החוזקות של הארגון.

שידרוגי האייפון של אפל, הם דוגמה לחדשנות משפרת. לאחר פריצת האייפון הראשון, ששיבש את מובילת השוק נוקייה, המהדורות החדשות של אייפון מציעות שיפורים אינקרמנטליים בתכונות המכשיר, הנותנים מענה לצרכי הלקוחות המתעדכנים, כמו שיפור מתמשך ברזולוציית המצלמה.

ארגונים חדשניים מבינים שכדי לייצר ערך ללקוחותיהם ולהגן על נתח השוק שלהם בשוק של טכנולוגיות מתפתחות, עליהם לקדם בו זמנית את שני סוגי החדשנות, המשפרת והמשבשת. הדבר מצריך מהארגון יכולת דואלית – שכן שני תהליכים מצריכים יכולות שהן לעיתים סותרות ואף מתחרים זה בזה.

 

חדשנות פתוחה Open Innovation
חדשנות פתוחה היא אסטרטגיה עסקית המעודדת זרימת רעיונות, ידע ומשאבים לתוך החברה והחוצה ממנה, במטרה להאיץ חדשנות פנימית ובמקביל, להרחיב את פלחי השוק לחדשנות של הארגון. בשונה מהחדשנות המסורתית ה״סגורה", בה חברה בדרך כלל שומרת את כל פעילויות המחקר והפיתוח שלה בתוך החברה ומסתמכת רק על עובדיה לרעיונות חדשים, חדשנות פתוחה מייצגת תפיסה מבוזרת של חדשנות. היא מבוססת על העובדה שידע מופץ כיום באופן נרחב, רעיונות ופיתוחים בעלי ערך יכולים להגיע מחוץ לחברה וחברות צריכות לחפש באופן פעיל מקורות חיצוניים של חדשנות במקביל למאמצי הפיתוח הפנימיים שלהן. המודל העסקי של החברה הוא שקובע איזו חדשנות לחפש בחוץ ואיזו לשחרר מהחברה החוצה.

חדשנות פתוחה מסייעת לארגון להישאר תחרותי וגמיש בשוק תזזיתי ומשבש. מאפשרת להאיץ זמני יציאה לשוק, להגיב במהירות להזדמנויות ואיומים חדשים, מספקת גישה למרחב רעיונות חדשים, חיסכון בעלויות מחקר ופיתוח ופיזור סיכונים. כל אלה הופכים לכלים אסטרטגיים רבי עוצמה בשוק בו טכנולוגיות ומודלים עסקיים חדשים צצים בקביעות, קצב השינוי מהיר, עלויות המו״פ הן גבוהות והתשואות אינן וודאיות.

חדשנות פתוחה מיושמת במגוון אופנים, כגון מיקור המונים באמצעות פלטפורמות מקוונות והאקתונים, רכישת טכנולוגיה או קניין רוחני ממקורות חיצוניים, שיתופי פעולה עם חברות בתעשייה, מוסדות מחקר או סוכנויות ממשלתיות לפיתוח מוצרים ושירותים חדשים, או פיתוחים בקוד פתוח בהם הקניין הרוחני של החברה זמין לשימושם של אחרים בתמורה לגישה לקניין הרוחני של אחרים.

אסטרטגיית החדשנות הפתוחה מככבת בפעילותן של מובילות שוק כמו לגו, חברת הצעצועים הדנית משתמשת  פלטפורמת LEGO Ideas  המאפשרת למעריצים להגיש עיצובים משלהם לערכות לגו, העיצובים הנבחרים מועמדים להפוך למוצר רשמי. GE התאגיד האמריקאי  הרב-לאומי מפעיל את GE Garages תכנית המזמינה ממציאים וסטארט-אפים להשתמש במשאבי הייצור שלה, כגון מדפסות תלת מימד וציוד עיבוד שבבי, כדי לפתח טכנולוגיות ורעיונות חדשים למוצרים ולשירותים של החברה. סוכנות החלל האמריקאית נאס"א מיישמת מגוון תוכניות, כמו מעבדת הטורנירים של נאס"א, המזמינות אנשים וארגונים להגיש פתרונות לאתגרים ספציפיים בתמורה לפרסים כספיים.

 

חדשנות תפעולית Operational Innivation
החדשנות התפעולית בוחנת את התהליכים העסקיים שארגון מבצע ומחפשת דרכים חדשות לבצע את התהליכים במטרה להביא ערך ללקוח. נקודת המבט היא חוצת ארגון ולא במחלקה או באגף אחד. כל ארגון מבצע מגוון גדול של תהליכים עסקיים = קבלת הזמנות לקוח, פיתוח מוצרים חדשים, רכש חומרי גלם וחלקים, ייצור המוצרים ואריזתם למשלוח ללקוח, הפקת חשבוניות, קליטת עובדים ועוד. בדרך כלל ארגונים מגדירים את התהליכים העסקיים בנקודת זמן כלשהי ונוטים לא לשנות אותם במשך שנים. הכנסת מערכת מידע חדשה (כמו ERP או CRM או ניהול שרשרת אספקה) מהווה הזדמנות לבחון את התהליכים החדשים הנתמכים ע"י מערכת המידע החדשה ולא לצלם את המצב הקיים ולנסות להתאים את המערכת החדשה לתהליכים הקיימים. לעיתים, גם ארגונים המוכנים לבצע שינויים בתהליכים עסקיים, עושים זאת כמבצע חד פעמי ולא בוחנים באופן תדיר עד כמה הם רלוונטיים ועונים על ציפיות הלקוח, או עושים שימוש בטכנולוגיות דיגיטליות חדשות.

חדשנות תפעולית, הידועה לעיתים גם כהינדוס מחדש (Reenginering), בונה את התהליכים העסקיים מחדש במטרה לייעל אותם ולהביא ערך ללקוח ולארגון. הינדוס מחדש יכול לקצר זמנים משלב הפיתוח ועד שלב האספקה ללקוח, לצמצם את מספר תחנות הנדרשות לאישור פעולות, לחשוב על דרכים חדשות כיצד לשפר את השירות ללקוח ועוד. לחדשנות התפעולית יתרונות עסקיים רבים, אבל ארגונים נוטים להתעלם ממנה ולחפש דרכים אחרות כגון מוצרים חדשים, שווקים חדשים וכד'.

אחת הדוגמאות היפות של חדשנות תפעולית היא חברת חומרי הבניה הגלובלית CEMEX שבנתה מחדש את כל התהליכים התפעוליים שלה במטרה להקטין את חלון האספקה של הבטון לאתרי הבניה, דבר שהביא לקבלני הבניה ייעול בניצול הזמן של צוותי הבניה ובסופו של דבר לקיצור תהליך הבניה. החברה הצליחה להקטין את חלון הזמן לאספקת הבטון משלוש שעות לעשרים דקות.

 

חדשנות במודל העסקי Business Model Innovation
המודל העסקי מתאר את הצורה בה הארגון מייצר ערך עבור לקוחות וכיצד הוא מייצר רווח (בהנחה שהוא ארגון למטרות רווח) או מביא ערך ללקוחות במידה ואינו ארגון למטרות רווח. ניתוח המודל העסקי הקיים וחיפוש דרכים חדשניות להביא ערך נוסף היא אחת מהאסטרטגיות המשמעותיות של ארגון למנף הזדמנויות ולשפר את כושר התחרותיות בשוק דינמי. בכוחו של מודל עסקי חדש לייצר מנועי צמיחה חדשים ושווקים חדשים לארגון. לעיתים המודל העסקי החדש נלווה לפיתוח מוצר או שרות משבש. במידב רבה, פיתוח מודל עסקי חדש מהווה את "הדובדבן שעל הקצפת" בתהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית.

דוגמא לשינוי המודל העסקי יכולה להיות המעבר ממכירת ציוד מחשוב לשירות בו הלקוח משלם על פי השימוש (Usage Based). חברות רבות מציעות כיום רכישה של שירותי ענן Amazon AWS, Microsoft Azure, Google Cloud הן דוגמאות למגמה זו.  ממשלת ישראל נמצאת כיום בעיצומו של פרויקט ענק למעבר של משרדי הממשלה למודל החדש של ענן ממשלתי, פרויקט נימבוס. דוגמא נוספת היא חברת Netflix שפיתחה תחילה מודל עסקי של משלוח מעטפות עם דיסק CD לבתי הלקוח באמצעות הדואר במקום השכרת הווידאו בסניפי Blockbuster. לפעמים המודל העסקי החדש הוא כשלעצמו חדשנות משבשת, כמו מודל ה- Freemium של חברת Spotify  שהאיץ את המעבר מהורדות מוזיקה לסטרימינג ושיבש את המודל העסקי של Apple iTunes. חברת Daiken היפנית מאפשרת ללקוחות לרכוש Air as a Service במקום לרכוש מערכות מיזוג אויר. אנו רואים כיצד ענף הבנקאות מתחיל בתהליך של מעבר למודל עסקי של בנקאות דיגיטלית. תופעה דומה מתרחשת בענף הביטוח עם הופעת חברות ביטוח ישירות ודיגיטליות.

הממד היישומי        

מוצרים ושירותים חכמים Smart Products and Services
הטכנולוגיות הדיגיטליות חוללו מהפכה עצומה במוצרים ובשירותים. אם פעם מוצרים היו בעיקר מוצרים פיסיים (מכונית, מזגן, מברשת שיניים חשמלית וכד') המורכבים מחלקים מכניים וחשמליים, הרי שעכשיו כמעט כל מוצר פיסי יכול להכיל רכיבים טכנולוגיים כגון מעבד, זיכרון, תוכנה, אמצעי תקשורת עם האינטרנט ועוד. הטכנולוגיות הדיגיטליות האלה הביאו לגל של חדשנות והפכו את המוצרים למוצרים חכמים. מוצרים חכמים חדשים אלה מציעים אפשרויות שעד לא מזמן נחשבו למדע בדיוני – בתים חכמים בהם התאורה נדלקת אוטומטית והתריסים מתרוממים ברגע שנכנסים לבית, מכוניות בהן קיימת בקרת נסיעה אדפטיבית המזהה את המכוניות האחרות ומתאימה את מהירות הנסיעה באופן אוטומטי, רחפנים המסוגלים להוביל סחורה ולהנחיתה בבית הלקוח, מנועים תעופתיים עתירי סנסורים המסוגלים לשלוט על תפקוד המנוע ולהתריע על כל תקלה ועוד. הערים הפכו לחכמות עם רמזורים המבינים את מצב התנועה ומאפשרים לתנועה לזרום בצורה חלקה יותר, עמודי תאורת רחוב המזהים תנועה ונדלקים או כבים בהתאם.

היכולת להכניס רכיבים דיגיטליים לכל מוצר, השימוש באנליטיקה מבוססת Big Data ו AI/ML, וטכנולוגיות IoT המסוגלות לחבר כל מוצר לרשת האינטרנט, כל אלה הביאו לגל עצום של חדשנות במוצרים עם יכולות פרסונליזציה ובעלי פוטנציאל לפיתוח מוצרים התומכים בבניית מודלים עסקיים חדשניים. הטכנולוגיות הדיגיטליות מרחיבות את הפונקציונליות של המוצרים, מחייבות את הארגונים לחשוב מחדש על המוצרים שלהם, כיצד להביא ערך חדש ללקוחות וכיצד להתחרות בצורות חדשות. אחת היכולות החדשות של המוצרים החכמים היא יכולתם לשדר נתונים ולקלוט פקודות מרחוק. לדוגמא חברת חברת Michelin הכניסה לצמיגים שלה סנסורים ומאפשרת ללקוחותיה לשלם בהתאם למרחק הנסיעה.

חדשנות בחווית הלקוח Customer Experience
חוויית לקוח(CX)  היא הכינוי לכל מה שארגון עושים כדי לשים את הלקוחות במקום הראשון, לתת מענה לצרכים המשתנים שלהם ולנהל את מסע הלקוח שלהם לכל אורכו. בעולם דיגיטלי עתיר חדשנות, בו הציפיות וצרכי הלקוח משתנים תדיר, חדשנות מתמדת בחוויית הלקוח חיונית לארגון כדי להישאר תחרותי ולייצר ערך רלבנטי ללקוחותיו.

מיקוד בלקוח כבסיס לחדשנות, זהו העיקרון המרכזי בתםיסת The job to be done שפיתח פרופ׳ C. Christensen מ- HBS. לפי כריסטנסן, לקוחות ״שוכרים״ מוצר או שירות במטרה לממש צורך קונקרטי שיש להם, כמו להזמין חופשה, להגיע ממקום למקום, או למשל לבטח דירה. חברות שממקדות את החדשנות שלהן במתן מענה לצורך הזה, לאורך כל שלבי מסע הלקוח, הן בפן הפונקציונלי והן בפן הרגשי חברתי, ישיגו בידול בשוק ואף יתמודדו טוב יותר עם שיבושים. בעידן בו טכנולוגיות חכמות ונתונים הם זמינים לכל עסק, זהו אתגר תמידי עבור ארגון לייצר חווית לקוח חדשנית ומבדלת.

מספר עקרונות משותפים לחברות כמו אובר, נטפליקס, פדקס, אמזון, איקאה, שמיטיבות לייצר חדשנות שיטתית בחוויית הלקוח:

 • הבנת צרכי הלקוח – היכולת ״לשים עצמך בנעלי הלקוח״ כדי ללמוד באופן אותנטי על הצרכים, הרצונות והכאבים (Pain points) וכיצד לקוחות תופסים את המותג שלך. זרם הנתונים הנצבר מהאינטרקציות עם לקוחות במגוון הפלטפורמות הדיגיטליות, ממוצרים חכמים וטכנולוגיות לבישות (Wearables) כמו שעונים חכמים, סנסורים לכושר כ- Fitbit ועוד, מהווה מכרה זהב לארגונים שמשכילים למנפם. הוא מאפשר לארגון לבנות מענה רב ערוצי (Omnichannel), מותאם אישית (Personalized CX) וממוקד בערך. מאפיינים אלה הופכים סטנדרט לחווית לקוח חדשנית לכל ארגון ששואף להישאר תחרותי בשוק דיגיטלי ומוכוון טכנולוגיות חכמות.
 • בניית תרבות CX-First – ארגון ממוקד לקוח היא תרבות התלויה במידה רבה בתפיסת ההנהלה שמציבה את הלקוח במרכז האסטרטגיה. העיקרון שהוגדר על ידי ג׳ף בזוס ומהווה בסיס לתפיסת החדשנות של אמזון, מייצג זאת יותר מכל: "We innovate by starting with the customer and working backward”.
 • תכנית אסטרטגית לחוויית לקוח – קישור CX ליצירת ערך עסקי, הפניית משאבים לאותם כיווני חדשנות שייצרו אימפקט והגדרת מפת דרכים מפורטת שבה הצלחות מוקדמות מזינות את המשך צעדי השינוי.
 • יכולת לתת יותר – ניתוח מסעות הלקוח, האינטרקציות בכל נקודת המגע, זיהוי פערים והצגת פתרונות חדשים, לעיתים מבוססי AI, אלה הכלים שמאפשרים לארגון לחדש תמידית את הצעת הערך ולהמשיך לרגש את לקוחותיהם בפתרונות לצרכים עכשוויים ולצרכים עתידיים שהלקוחות עדין אינם יודעים לבקש.
 • מעורבות עובדים בבניית חווית הלקוח – העובדים שנמצאים באינטראקציה קבועה וישירה עם הלקוחות הם לעיתים הראשונים לזהות שינויים בצרכי הלקוחות ולהציע פתרונות חדשניים. שמירה על מעורבות העובדים ומינוף התובנות שלהם היא מהותית ליצירת חדשנות CX.

נתונים Data
הטכנולוגיות הדיגיטליות מייצרות נתונים בהיקפים עצומים. חלק מהנתונים מקורם בפעילות האינטרנטית של הלקוחות באתרי הארגון, מהפעלת המוצרים החכמים שהם רכשו, וברשתות החברתיות בהן הם חברים. בודאי שמעתם את האמירה שהנתונים הם הנפט של העידן הדיגיטלי. אין כל ספק שהנתונים הפכו למשאב אסטרטגי של הארגון ויכולים להוות קרקע פוריה לחדשנות. ארגונים חייבים לדעת כיצד לנהל את נפחי הנתונים הגדולים, את איכות הנתונים, את אבטחת המידע שלהם ועוד. ארגונים יכולים לרתום את הנתונים כדי לקדם חדשנות בנושאים כגון ניתוח נתונים המגיעים ממוצרים, שיפור תהליכי קבלת החלטות, ניתוח תקלות בקווי ייצור, חיזוי תופעות שונות ועוד.

לדוגמא חברת Babolat, יצרנית מובילה בייצור רקטות טניס, הפכה את רקטת הטניס לרקטה חכמה ע"י שילוב סנסורים ותקשרות Bluetooth במחבט, ומאפשרת איסוף נתונים על ביצועי שחקן הטניס בזמן אמיתי, שידורם ללוחות תצוגה במגרש המשחקים ולסמארטפונים. עם סיום המשחק, השחקן יכול לראות ולנתח את ביצועיו ולהשוות אותם לביצועי העבר שלו או של הקולגות או של מתחריו. חברת המעליות Otis, וכמובן מתחרותיה, משלבת סנסורים במעליות ומשדרת נתונים באמצעות IoT על ביצועי המעליות בזמן אמיתי. נתונים אלה עוברים ניתוח ומאפשרים לגלות תקלות טרם התרחשותן. חברות ציוד רפואי מקבלות נתונים מהסנסורים המותקנים במוצריהם לניטור והפקת התראות על המצב הרפואי של הלקוחות והמלצה על נטילת תרופות.

 

רשתות של שותפים Ecosystems
הטכנולוגיות הדיגיטליות, ובמיוחד ממשקי התכנות APIs, המאפשרים ליישומים שונים לתקשר ולהעביר ביניהם נתונים, מהווים מקור חדש ובלתי נדלה לחדשנות וערך ללקוח. ארגון יכול ליצור רשת דיגיטלית ענפה של שותפים עסקיים מתחומים שונים המשלימים את המוצר של הארגון (Collaborators) ולהוביל לבניית אקוסיסטם דיגיטלי. למשל יצרנית הציוד החקלאי John Deere מספקת פתרון לניהול חוות חקלאיות, תוך שילוב נתונים שמקורם בציוד החקלאי מתוצרתה המופעל בחווה עם נתונים שמקורם בחברות המספקות נתוני מזג אוויר, עם מידע אגרונומי עדכני, עם מידע מרחפנים הבודקים את איכות הגידולים באמצעות חיישנים אופטיים, עם חברות המייצרות חומרי הדברה ודשנים ועוד.

חברת Ford בנתה אקוסיסטם של שותפים שכולל סוכנויות למכירת רכב (דילרים(, מוסכים, חברות ביטוח ואף רשתות בתי קפה כמו Starbucks, רשתות של מזון מהיר כמו KFC או Pizza Hut, כך שניתן להזמין קפה ומוצרים אחרים מהרכב ישירות בסניף הקרוב ולהכין אותם לקראת הגעת הלקוח לאיסוף עצמי ישירות מהרכב Drive through)). הפוטנציאל לפיתוח קשרים עם שותפים נוספים הוא עצום – תחנות דלק, חניונים וכד'. היכולת לחבר באמצעים דיגיטליים בין ארגונים מענפים שונים, פותחת הזדמנויות לחדשנות (כמו מבצעים משותפים, מועדוני לקוחות) והוא בעל פוטנציאל לייצור ערך ייחודי ללקוחות.

סיכום

כפי שציינו כל אחת מן האסטרטגיות לחדשנות בממד האסטרטגי שבמודל: חדשנות משפרת, משבשת, חדשנות במודל העסקי או חדשנות תפעולית, יכולה להיות מיושמת באמצעות כל אחד מהיישומים והכלים: חדשנות במוצרים ושרותים, חדשנות בחווית לקוח, בנתונים או באמצעות רשתות של שותפים. כך למשל חדשנות משפרת יכולה לחול על מכשיר האייפון של אפל, היא מתבטאת בסדרת השדרוגים לתכונות האייפון שמוציאה אפל מידי שנה, או השיפורים שמבצעת אמזון בפונקציות הפעולה של העוזרת הקולית שלה Alexa.

מאידך, למונייד, חברת הביטוח המבוססת טכנולוגיה, היא דוגמה בולטת לחדשנות משבשת וחדשנות במודל העסקי, המיושמת באמצעות חדשנות בחוויית הלקוח. למונייד יצרה שיבוש בשוק הביטוח על ידי הפיכת התהליך המסורתי המתסכל של רכישת פוליסה וטיפול בתביעות, לשירות מקוון וידידותי. בעזרת מודל עסקי ישיר, מבוסס בינה מלאכותית, ביג דאטה וממשק משופר, החברה מציעה שירותי ביטוח מהירים, זולים ומותאמים פרסונלית.

בעידן בו חדשנות היא צו השעה, ארגונים השואפים להישאר תחרותיים ולייצר ערך ללקוחותיהם, נדרשים להניע תהליכי חדשנות מתוך בחירה מושכלת מהי אסטרטגיית החדשנות שתקדם את היעדים העסקיים של הארגון, ומהי הטקטיקה המיטבית ליישם את אותה אסטרטגיה כך שתייצר ערך ללקוחות ולארגון עצמו.

מאמרים נוספים

תגובות